ויזת סטודנט לארצות הברית – F-1 או M-1

ויזה הינה מסמך לנסיעות, המאשר למחזיק בו כניסה (ולפעמים יציאה) לאיזור אשר עבורו הונפקה. כמו כן היא ניתנת לבדיקה מחודשת על ידי נציגי משרד ההגירה במעבר הגבול בעת הכניסה. ויזת סטודנט לארצות הברית, מונפקת בדרך כלל בנציגויות, שגרירויות, קונסוליות או בכל גוף ממשלתי אחר שהוסמך לעשות כן.

באופן כללי, אדם זקוק לויזה בכדי להכנס לארה”ב ולשטחיה. אדם בעל נתינות זרה, המבקש ללמוד בארה”ב, חייב לקבל ויזת סטודנט לארצות הברית. יותר מכך – הקורס שתבחר וסוג בית הספר בו תבחר ללמוד ישפיעו אף הם ויקבעו האם תזדקק לויזת F-1 או M-1 (או, לעיתים, אפילו ל- J-1). לדוגמא, המבקשים ללמוד באוניברסיטה, לימודי תיכון, או בתכניות ללימודי שפה, יעתרו לקבלת ויזה מסוג F בעוד שלימודים ברמה נמוכה יותר או במוסדות אחרים מוכרים שאינם אקדמיים או שאינם לימודי שפות, יפנו לקבלת ויזה M.

איך מקבלים ויזת סטודנט לארצות הברית?

לפני הפנייה לשגרירות ארה”ב או הקונסוליה האמריקאית במקום מגוריך, עליך לעתור תחילה לקבלה ללימודים בבית ספר המאושר ל- SEV. כאשר תתקבל לבית הספר שבו הינך מתכוון ללמוד, תיכנס למערכת המידע של רשימת הסטודנטים והאורחים  החלופיים, (SEVIS)   ותיאלץ לשלם דמיSEVIS I-901 . בית הספר ינפיק עבורך טופס I-20 להצגה בפני נציג הקונסוליה בעת הראיון. אם בת/בן זוגך ו/או ילדיך מתכוונים להצטרף אליך לארה”ב בעת לימודיך, עליהם להמציא טפסים אישיים I-20 בנוסף לטופס שלך, אך אינם צריכים לשלם דמי SEVIS.

לאחר איסוף כל הניירת הדרושה, קביעת מועד לראיון ועמידה בו, וקבלת ויזת סטודנט לארצות הברית F-1  או M-1, יש לדאוג להארכות הויזה ככל שנדרש לאורך כל תקופת הלימודים ובעת היותם תחת סטטוס סטודנט כאשר  תשלומי ה-SEVIS משולמים ומעודכנים. “סטודנטים ממשיכים” אלה יכולים להכנס לתחומי ארה”ב בכל עת לפני תחילת לימודיהם. בנוסף לכך, הויזה תהייה בתוקף עד לתאריך פקיעתה, אלא אם כן בוטלה או סורבה. לכן, ויזה תקפה, גם אם מוטבעת בדרכון שפג תוקפו, תקפה ושמישה עדיין.

ככלל, סטודנט/ית רשאי לשהות באופן חוקי בארה”ב כל זמן שהוא רשום בביה”ס וטופס I-20 מעודכן ותקף. מעמד חוקי זה ישתקף גם בטופס הממוחשב    I-94 שלו בסעיף “משך השהייה”.

בן/בת זוגו וילדיו (בתנאי שהינם קטינים ולא נשואים) של הסטודנט/ית, המתכוונים לשהות אתו בארה”ב למשך תקופת לימודיו, חייבים לעתור לקבלת ויזת F-2 או M-2. לצורך כך, חייב בית הספר להמציא לכל אחד מהם טופס I-20 שרק באמצעותו ניתן לעתור לקבלת ויזות אלו. דרישה נוספת היא שהעותר העיקרי יציג העתק של ויזת F-1 או M-1 שלו ויספק הוכחה של הקשר בינו לבין בן זוגו וילדיהם. ילדים קטינים של בעל ויזת סטודנט I-1 רשאים ללמוד בבתי ספר בארה”ב לאורך תקופת שהותם שם עם אביהם / אמם. 

לסיכום, בכדי לעתור לויזת סטודנט לארצות הברית עליך קודם כל להתקבל למוסד חינוכי מוכר, ומסלול הלימודים שבחרת ישפיע על סוג ויזת הסטודנט לה תהייה זכאי.

למידע נוסף אודות הוצאת ויזה לארה”ב, או רילוקיישן לארה”ב.

————————————————————————————————————

האמור במאמר זה אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני. האחריות בשימוש על הנאמר במאמר הינה על הקורא בלבד.

 מאמר זה נכתב ע”י משרד עו”ד דותן כהן, העוסק בתחום דיני ההגירה לישראל, ארה”ב, אוסטרליה וקנדה.