האם כל אחד צריך ויזה כדי להכנס לארה"ב?

ויזה הינה מסמך לשימוש בנסיעות, המוכיח שאדם רשאי להכנס (או לעזוב) את האזור הגיאוגרפי שלגביו הוצאה. היא נתונה לבדיקה מחודשת ולשינוי על ידי קצין ההגירה בנמל הכניסה בעת הכניסה למדינה. בד"כ היא מונפקת בשגרירות ארה"ב, קונסוליה אמריקאית או כל גוף אחר הרשאי להנפיק ויזות לארה"ב.

באופן כללי, אדם זקוק לויזה כדי להכנס לארה"ב או לטריטוריות בנות שלה. אולם קיימים שלושה סוגים של מבקרים אשר לא חייבים להשיג ויזה באופן המקובל – 1. משתתפי תכנית VISA WAIVER, 2. אזרחים קנדיים, 3. חידוש תוקף אוטומטי.

VISA WAIVER   הינה תכנית המאפשרת לאזרחים מארצות מסויימות כניסה זמנית לארה"ב לצרכי עסקים או טיול למשך  תקופה שאינה עולה על 90 יום, מבלי להזדקק לויזה. אזרחים אלו צריכים רק להראות דרכון בר תוקף, שניתן לקריאה אוטומטית (ע"י מכונה) להרשם לתכנית  ESTA  ולקבל אישור אלקטרוני לפני הכניסה לארה"ב.

אזרחים קנדיים צריכים פשוט להראות את הדרכונים ברי התוקף שלהם ויקבלו  בדרך כלל אשרת שהייה של 6 חודשים, בדומה לויזת תיירים רגילה.

חידוש תוקף אוטומטי  (זכאות אשר אינה מוענקת לנתיני המדינות אירן, סוריה וקובה),  לפיה כל אדם אשר הוענקה לו פעם אחת ויזה שאיתה נכנס לתחומי ארה"ב, רשאי לנסוע לקנדה או מקסיקו לתקופה שלא תעלה על 30 יום ולהכנס שוב לארה"ב בלי להוציא ויזה חדשה, כל עוד מולאו התנאים הבאים:

המבקש אוחז בויזת I-94 שתישאר בתוקף לאחר הכניסה החוזרת לארה"ב (מבחינת מספר הימים שנותרו בה). החישוב יכול להתחיל מתאריך הכניסה המקורי או מתאריך שינוי הסטטוס;

הנכנסים לארה"ב כשבידם ויזות F, M, ו-J חייבים להיות מצויידים במסמכים ברי תוקף המוכיחים רציפות סטטוס (I-20 לבעלי ויזות F או M, או DS-2019 לבעלי ויזות J).

למבקש דרכון שבו ויזה שאינה ויזת הגירה (הויזה יכולה להיות שלא בתוקף) אשר נעשה בה שימוש בכניסה קודמת לארה"ב;

למבקש חייב להיות דרכון בר תוקף בעת הכניסה הנוכחית (הדרכון שבה הוטבעה הויזה יכול להיות פג-תוקף);

הנכנסים באמצעות ויזות F או J יכולים להשתמש בהארכות תוקף מהאיים הסמוכים לארה"ב (סנט פייר ומיקלון, הרפובליקה הדומיניקנית, האיטי, ברמודה, בהמס, ברבדוס, ג'מייקה, איי ווינדוורד וליוורד, טרינידד, מרטיניק, ושטחים אחרים שבשליטת או תחת שלטון בריטי, צרפתי והולנדי או הגובלים באוקיינוס הקריבי.

בקצרה ניתן לסכם ולומר שאם אתה מתאים לאחת מהקטגוריות המפורטות מעלה, קרוב לוודאי שאינך צריך להזדקק לדרכים המקובלות בכדי לקבל ויזת כניסה לארה"ב.


האמור במאמר זה אינו מהווה חוות דעת משפטית ואינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי פרטני. האחריות בשימוש על הנאמר במאמר הינה על הקורא בלבד.

 מאמר זה נכתב ע”י משרד עו”ד דותן כהן, העוסק בתחום דיני ההגירה לישראל, ארה”ב, אוסטרליה ואנגליה.