03-7534000    info@Visa-Law.co.il

ויזת עבודה לאנגליה

שאלת ההגירה ממדינה אחת לאחרת מעסיקה כיום את רוב מדינות העולם המערבי, ולא רק את ישראל. לכל מדינה ישנם חוקים והגבלות משלה לגבי כניסתם של זרים לארץ, ובפרט כאשר מדובר בכאלו שמבקשים לעבוד באותה מדינה. בכל הנוגע לאנגליה, עניין האשרות הוא מהמורכבים שקיימים כיום, כאשר בענייני עבודה המורכבות עוד יותר מורגשת.

מי יכול לעבוד בבריטניה? ומהי שיטת הנקודות?

לשאלה הראשונה נתייחס בהמשך המאמר אך השאלה השנייה היא החשובה כרגע על מנת להבין את הגישה הכללית של רשויות ההגירה בבריטניה, לגבי דורשי עבודה ומהגרים מומחים.

בשנת 2008 הוחלט על החלת רפורמה חדשה באופן ההגירה אל אנגליה. הרופרמה מבוססת על תכנית נקודות אשר על פיה מתבססים היתרי הכניסה לאנגליה ועל הסיכויים לקבל אשרת עבודה. לכל סוג של עבודה נקבע רף מסוים של נקודות, כאשר רק אדם אשר עובר את אותו רף יוכל לזכות כנראה ברישיון העבודה המיוחל. כפי שנראה בהמשך, ישנו הבדל בין אדם אשר מחזיק בכישורים מסוימים (בעל מקצוע), ספורטאי-על, אדם אשר מבקש לעבוד באופן זמני או בן נוער שמעוניין לעבוד בבריטניה לתקופה קצובה.

אילו קריטריונים למשל מזכים את המועמדים בנקודות?

• הצגת תעודת חסות (פרטים בהמשך)

• כישוריו של האדם

• המשכורת הצפויה לו

• רמת האנגלית שלו

כל קריטריון כזה (וישנם עוד, בהתאם לסוג העבודה) יקבע את כמות הנקודות לה יזכה המועמד ובסופו של דבר, יאפשר לרשויות ההגירה לקבוע האם להעניק לאותו אדם את רישיון העבודה שהוא מבקש.

חשוב לזכור, עוד לפני שאנו נכנסים לעובי הקורה, כי אדם אשר נמצא בבריטניה בביקור או טיול (כלומר, נכנס עם אשרת תייר בלבד), לא יוכל לבקש אשרת עבודה. עליו קודם לצאת מבריטניה ואז להגיש את הבקשה.

תעודת חסות

תעודת החסות היא אחד מהקריטריונים המחייבים לעבודה בבריטניה כמעט בכל מצב, והיא ניתנת למועמד על ידי המעסיק שלו באנגליה – יהא זה בעל מפעל, קבוצת כדורגל, מעסיק זמני או אפילו מוסד דתי. התעודה מאפשרת למועמד להיכנס לבריטניה החל ב-14 יום לפני תחילת העבודה בפועל, אך היא אינה מבטיחה קבלת רישיון באופן אוטומטי. כפי שנראה מייד, היא מזכה את המועמד בכמות נקודות נכבדת, אך לא במלוא הנקודות הנדרשות.

סוגי העבודות להם ניתן להגיש מועמדות

בעל מקצוע / אדם בעל מיומנויות מקצועיות גבוהות

זקוק ל-70 נקודות, כאשר תעודת החסות מקנה לו 50 נקודות, גובה השכר מעניק לו בין 5 ל-20 נקודות (ככל שהשכר גבוה יותר, כך הניקוד גבוה יותר), תואר אקדמי – בין 5 ל-15 וכישורים מקצועיים – מספר נקודות נוסף.

ספורטאי / אדם העוסק בספורט

כאן יכולים להיכלל, לדוגמא, גם מאמנים, והדרישה היא ל-70 נקודות גם כן. 50 נקודות יוענקו על תעודת החסות ועשר נקודות על שליטה מספקת בשפה האנגלית (אחת הדרכים להוכיח זאת – מבחן IELTS). נקודות נוספות יינתנו על ממון עצמי מספק (על פי קריטריונים שנקבעו מראש) כדי לקיים את עצמו ואת התלויים בו.

עובד בחברה בינלאומית

ניתן לבקש אשרה גם עבור אדם אשר עובד בחברה בינלאומית, ואשר מעוניינת להעבירו לסניף אשר נמצא בבריטניה.

כאן אין צורך במבחני הנקודות, כאשר שלושה קריטריונים יאפשרו זאת:

  1. העובד מועסק לפחות שנה באותה חברה
  2. הוא מחזיק בכישורים הנדרשים לעבודה ספציפי זו
  3. ויזכה לשכר התואם את רמת המחייה בבריטניה.

עבודה זמנית

ניתן להגיש בקשה לאשרת עבודה גם לעבודות זמניות, ביצירה, בספורט, בצדקה, בדת ועוד.

דרישות לעבודה זמנית

  • צבירת ל-40 נקודות בלבד, כאשר תעודת החסות תזכה ב-30 נקודות והיכולות הכלכליות העצמיות בנקודות נוספות.
  • עובדים אלו אף יכולים לעסוק בעבודה נוספת, במידה וזו אינה עולה על 20 שעות שבועיות.

עובד דת

אדם אשר מעוניין לעבוד לתקופה ארוכה במוסד דת אחד, והוזמן על ידו (למשל: כומר בכנסיה באנגליה), יוכל לזכות באשרת עבודה אם ישיג 70 נקודות. הנקודות יושגו על ידי תעודת החסות, ידיעת השפה והוכחה לגבי מצב כלכלי שפיר.

 אישור עבודה לבני נוער

גם בני נוער יכולים לעבוד בבריטניה לתקופה מוגבלת של עד שנתיים, למי שמעוניין לעבוד כ-אופר או בן נוער המגיע ממדינה שיש לה הסכם רלוונטי מול בריטניה. גם כאן מבחן הנקודות תקף, והוא נקבע על פי הגיל, תעודת החסות, היכולות הכלכליות ועוד.

חשוב לציין כי אשרת עבודה בבריטניה מאפשרת גם לתלויים באותו אדם לשהות במדינה – כאשר לרוב מדובר בבן הזוג ובילדים בלבד. למעשה, אותם בני משפחה אף יוכלו לקבל גם הם, ביתר קלות, אשרה משל עצמם לעבודה בבריטניה.

קטגוריות נוספות

קטגוריות נוספות שמשרד עו”ד דותן כהן יכול לעזור לך בהגשת בקשות מסוג TIER 1 בגינן הן עבודת משק בית, ייצוג בלעדי של חברה שבסיסה מחוץ לתחומי אנגליה, סוכנות מדיה / שידורים (למשל מערכת עיתון).

מאמרים נוספים

אם אינך בטוח לאיזה סוג ויזה עליך לעתור, או שיש לך שאלות, כלליות או ספציפיות, או התלבטויות , נשמח לסייע לך ! צור אתנו קשר עוד היום בכל נושאי ההגירה לאנגליה.